Piknik językowo - literacki klas drugich i trzecich
Na pikniku językowo - literackim klasy drugie i trzecie zaznajamiały się z popularnymi dziełami literatury dziecięcej w języku angielskim.
Klasa druga odkrywała historię misia Ruperta i zaczarowanego nasionka, zaś klasa trzecia zapoznała się z przygodami Brzydkiego Kaczątka i próbowała tworzyć dalsze losy pięknego łabędzia.
Zajęcia sprzyjały rozwijaniu rozwijaniu kompetencji językowych, zdolności plastycznych oraz spędzeniu czasu w miłej i kreatywnej atmosferze.
POCZYTAJKI
czyli cykliczne wizyty w bibliotece OP b odbywały się w tym roku pod hasłem spotkań z żółwiem Franklinem. Uroczy żółwik uczył dzieci jak dzielić się zabawkami z innymi, pokazywał jak pielęgnować drzewko, aby pięknie rosło, uczył mądrego korzystania z komputera oraz dbania o przyjaźń. Dydaktyczne poczytajki tak zachęciły dzieci , że inne części Franklina trafiły do dzieci podczas pierwszych wypożyczeń.
Już wkrótce nowe Frankliny w bibliotece! Zapraszamy.
Tydzień czytania dzieciom
.
Od papirusa do bibliobusa
Książki w podróży
Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane i stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują. Uczniowie klasy 3B przygotowali regał bookcrossingowy na korytarzu szkolnym, aby ułatwić czytelnikom wymienianie się książkami. Na półkach znajdują się książki, które ktoś już przeczytał i teraz stanowią propozycję dla innych. Można tutaj znaleźć książki przygodowe, przyrodnicze oraz bajki i baśnie. Każdy może tu też zostawić swoją książkę i tym samych umożliwić jej przeczytanie kolegom i koleżankom.
Zachęcamy wszystkich uczniów do skorzystania z tego sposobu czytelnictwa i zapraszamy do naszej biblioteczki po książki, które zostawił ktoś do przeczytania. Drogi czytelniku uwolnij swoją książkę na półkę bookcrossingową dla kogoś.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom z klasy 3B
za przekazanie książek do naszej biblioteczki.
.
Czwartoklasiści o swoich ulubionych książkach
Uczniowie klasy 4a na zajęciach z wychowawcą opowiadali o swoich ulubionych książkach. Zachęcali kolegów i koleżanki z klasy do przeczytania tych książek. Duże zainteresowanie wzbudziła książka „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn” z wątkiem sensacyjnych w tle oraz poradnik „Poznaj swój kraj - Polska”. Co ciekawe, niedługo będziemy mogli dokładniej zapoznać się z jej fragmentem, wykorzystując ciekawostki o Polsce na lekcji przyrody. Na koniec urządziliśmy głosowanie na najbardziej interesującą książkę.
To była ciekawa lekcja!
.
Julka i jej wybór – książka Joanny Wachowiak „Kot Kameleon”, którą wybrała na jednej z akcji czytelniczych w naszej szkole - biblioteka bliżej ucznia. Tak uczennica klasy 3a zachęca do przeczytania książki - Steeveface, z książką Ci do twarzy…Kolejne Wyzwanie związane z akcja Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa.
Uczniowie klasy 3a w ramach realizacji projektu Narodowego Rozwoju Czytelnictwa zapoznali się miedzy innymi z lekturą pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, autor Hugh Lofting. Wszyscy bardzo chętnie i z zainteresowaniem zapoznawali się z przygodami bohaterów czytając książkę. Mieliśmy też okazję do wspólnego wysłuchania fragmentów w formie audiobooku. Następnie urządziliśmy sobie mini seans kinowy w klasie i obejrzeliśmy film. Podsumowaniem naszej pracy z lekturą było przygotowanie w grupach prac plastycznych w formie szkiców, dotyczących konkretnych fragmentów książki, a także przygotowanie „Lapbooka” i „Lektury w pudełku”. Uczniom bardzo podobały się opracowanie lektury w formie multimedialnej. Zachęcamy do czytania, słuchania książek, a również oglądania w formie filmu.
Bajka Muzyczna "Czerwony Kapturek" w klasie 2B
Dlaczego ręcznik, który spadł na podłogę został bohaterem powieści? Jak to jest być pisarzem? Jak nim zostać? Od czego zacząć? Skąd czerpać pomysły na książki? Takie pytania zadawaliśmy pisarce Joannie Marii Chmielewskiej 24 listopada 2023 roku. Cudowne spotkanie z ciepłą, inspirującą osobą. Poczuliśmy, że wszystko jest możliwe i że warto w siebie wierzyć . Chcemy więcej takich spotkań . Dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej za piękną współpracę. A w grudniu polecamy wszystkim do przeczytania "Niebieską Niedźwiedzicę" i "Maciejkę Gwizd". Wielbiciele książek z klasy 5a i 3c.
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
Zaczęliśmy we wrześniu włączeniem się do Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem” i tak nam już zostało . Głośno, cicho, w klasie, na lekcji i na przerwie - czytamy literaturę piękną! "Czytelnicze piątki" to już nasza rutyna, a biblioteka jest naszym dobrym i przyjaznym miejscem. Gdy czytamy, zmniejszamy stres, napięcie i stymulujemy mózg. Polecamy! Klasa 5a - I miejsce w szkole w zakresie czytelnictwa, z największą liczbą wypożyczonych książek.
Miłosz w szkole
W maju i czerwcu Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie wzięła udział w realizacji projektu ,,Miłosz w szkole". Działania miały charakter interdyscyplinarny: polonistyczno-plastyczny. Uczniowie poznali biografię Czesława Miłosza i sporządzili gazetkę szkolną.
Zapoznali się też z materiałami filmowymi zamieszczonymi na YT. Tworzyli ilustracje do wiersza Czesława Miłosza " Przypowieść o maku" - "Wiersz malowany kredkami". Refleksje uczniowskie pojawiające się w efekcie zetknięcia z poezją Czesława Miłosza - bezcenne.
"Nie myśl człowieku, jakie mogłoby być twoje życie, bo inne byłoby nie twoje."
Czesław Miłosz, Dolina Issy
W ramach akcji Narodowe Czytanie "Dzień Kubusia Puchatka" zorganizowane zostały zajęcia uczące dzieci jak ważna jest w życiu przyjaźń.
Na podstawie przygód bohaterów mieszkających w Stumilowym lesie zaczęły się pogadanki i pomysły dotyczące relacji z innymi.
Uczniowie słuchali oraz samodzielnie czytali przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Następnie na ich podstawie w grupach rozważali nas tym czym cechuje się szczery przyjaciel i jak o tę relację dbać. Następnie ogladaliśmy fragmenty bajek na podstawie książek, do których dzieci tworzyły piękne rysunki.
Zajęcia przebiegały w atmosferze dobrej zabawy. Uczniowie mieli wspaniałe pomysły i byli bardzo aktywni.
Pracujemy, by później odpoczywać.
Za oknem deszcz, do wakacji tuż tuż, a klasa 5b i 7b nie zwalnia tempa. Uczniowie postanowili utrwalić swoją wiedzę na temat lektur, wykonując lapbooki. Brawo za motywację do pracy.
Mistrz pięknego czytania po angielsku
W czerwcu uczniowie z klas 7A i 7B wzięli udział w szkolnym konkursie „Mistrz pięknego czytania po angielsku”. Każdy uczestnik czytał na głos fragment wybranej przez siebie książki. Jurorki – p. Daria i p. Paulina – oceniały m.in. płynność i poprawność czytania. Jak przyznały, były pod wrażeniem umiejętności językowych uczniów.
Trzy równorzędne nagrody otrzymały dziewczęta: Lena Drozd, Lena Marciocha i Julia Poleszak. Gratulacje!
Gorąco zachęcamy do czytania książek anglojęzycznych, których spory wybór znajdziecie także w naszej szkolnej bibliotece.
.
.
W środę 8 maja uczniowie klasy 1 B i 1 A wzięli udział w spotkaniu autorskim z p. Pauliną Płatkowską. Autorką bajek, książek dla dzieci i młodzieży. Do najbardziej znanych utworów pani Pauliny należą: „O pszczole, która myślała, że źle być pszczołą”, „O królu dębie i jego wspaniałym królestwie”, „Truskawkowe lato”, czy też dwie części książek z serii „Gang Bystrzaków”.
Podczas spotkania pisarka w bardzo ciekawy sposób opowiadała dzieciom o swojej twórczości i o tym, skąd bierze pomysły na pisanie książek, a także odpowiadała na zadawane przez dzieci pytania. Pani Paulina w swych książkach pokazuje czytelnikom przyjazny i piękny świat przyrody, wskazuje, że wszystko w przyrodzie ma swój sens i związek z istnieniem nas, ludzi.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Uczniowie, którzy chcieli na dłużej zachować w pamięci wspomnienie tego wydarzenia, mieli możliwość zakupu książek pisarki oraz zdobycia autografu. Edukacja uczniów, przeprowadzona w formie spotkania autorskiego, na pewno zachęciła wielu uczestników do przeczytania książek Pani Pauliny – a jak powiedziała Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Zatem czytajmy!
Serdecznie dziękujemy pracownikom Biblioteki Gminnej w Jastkowie za gościnność i organizację spotkania.
Lubimy ludzi z pasją!
"Drzewo do samego nieba"
Uczniowie klasy 3c w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i projektu edukacyjnego "Lekturki spod chmurki" zapoznali się z lekturą napisaną przez Marię Terlikowską "Drzewo do samego nieba", wspólnie czytaliśmy treści opowiadań , zastanawialiśmy się dlaczego tytułowe drzewo było tak ważne dla bohaterów książki. Rozmawialiśmy o tym, że należy być dobrym dla roślin i o nie dbać. Tworzyliśmy plakaty, zapisywaliśmy metryczkę lektury, opisywaliśmy ulubione przygody. Zastanawialiśmy się co jest w życiu ważne. Poruszyła nas opowieść Marii Terlikowskiej i zrozumieliśmy, iż należy dbać o otaczające nas rośliny.
Czytelnicze wieże
W środę 24.04. w ramach realizowanego w szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w klasach I-III odbył się Wiosenny Konkurs Recytatorski. Do udziału w konkursie zgłosiło się blisko 40 uczniów! Zaprezentowali oni wiersze o tematyce wiosennej. Komisja konkursowa w składzie: P. R. Łączna - Lender, P. Anna Chłąd i P. A. Malesa oceniała pamięciowe opanowanie tekstu przez uczestników, jego interpretację, dykcję, a także ogólne wrażenie sceniczne. Po burzliwych naradach, podczas których publiczność wraz z uczestnikami umilała sobie czas grupowymi występami muzycznymi na scenie, szanowne jury ogłosiło wyniki. Zwyciężczyniami konkursu okazały się: Lenka Warchoł z klasy 1a, która recytowała wiersz Jana Brzechwy “Przyjście wiosny” oraz Irminka Mrugała z klasy 1b prezentująca utwór Doroty Gellner “Wiosna i jeż”. W konkursie wyróżniono ponadto: Paulinę Mistal z klasy 1a, Marcelinę Czyż z klasy 2b, Ulę Zawadę z klasy 2c, Julkę Adamek z klasy 3a oraz Julkę Reszkę z klasy 3b. Specjalne wyróżnienie przyznano Zuzi Adamskiej z klasy 2c. Wszystkie dziewczynki otrzymały dyplomy oraz wspaniałe książki zakupione w ramach wspomnianego programu.
Serdecznie gratulujemy!
K. Bogusz
K. Marcowska
Magdalena Witkiewicz "Banda z Burej" - klasa 5a
Po drzewie do nieba
.
Klasa 3B odwiedziła ostatnio na lekcjach świat lektury - Marii Terlikowskiej pt. „Drzewo do samego nieba”. Tytułowe drzewo wyrosło w nietypowym miejscu, bo pośród starych i zniszczonych kamienic. Było to miejsce zabaw dzieci z pobliskiej kamienicy. Drzewozyskało również sympatię dorosłych. Z gałęzi i konarów drzewa chłopcy mogli poznawać zwyczaje sąsiadów i nawiązywać z nimi relacje.
Uczniowie klasy 3B przygotowali plakaty i prace plastyczne związane z omawianą lekturą. Nie zabrakło także pracy twórczej w postaci „lektury na wieszaku", gdzie wykorzystaliśmy talent plastyczno-techniczny i wiedzę z lektury.
Zachęcamy wszystkich do czytania książek i zapoznania się przygodami braci i ich przyjaciół z ciekawej lektury "Drzewo do samego nieba" autorstwa Marii Terlikowskiej. Polecamy je serdecznie!
.
Konkurs „Wieże czytelnicze”
W kwietniu uczniowie klas 1 – 3 wzięli udział w czytelniczym wyzwaniu pod hasłem ”Wieże czytelnicze”. Chętni uczniowie przychodzili do do czytelni w szkolnej bibliotece aby czytać wybrane przez siebie książki. Czytanie przez 15 minut uprawniało do uzyskania jednego klocka do budowy wieży. Uczniowie, którzy zbudowali najwyższe wieże na poziomie klas 1, 2 i 3 zostali zwycięzcami tego konkursu i otrzymali nagrody książkowe. Akcja czytelnicza spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, z pewnością w przyszłym roku szkolnym odbędą się jej kolejne edycje.
Zwycięzcy konkursu „Wieże czytelnicze”
1. Gabriela Kosior – klasa 1 b
2. Katarzyna Skrzat – klasa 2 a
3. Alicja Kubiec - klasa 2 a
4. Aleksander Wilk – klasa 3 b
"Calineczka-lektura w pudełku"- konkurs plastyczno-czytelniczy
Konkurs "Mistrz Pięknego Czytania"
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła"
FLASH MOB CZYTELNICZY
To jedna z akcji czytelniczych w naszej szkole. Tym razem była to biblioteka bliżej ucznia. Tego dnia na pewien czas książki z biblioteki i bibliotekarze przenieśli się na 1 piętro, aby być bliżej uczniów. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem. Wzięły w niej udział wszystkie klasy 1-3. Uczniowie z dużym zapałem przeglądali oferowane im książki i wybierali ulubione tytuły. Łącznie wypożyczyli 72 książki. Dziękujemy i życzymy przyjemnego czytania.
.
Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie otrzymała dotację w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” 2.0. na lata 2021-2025. Wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na zakup książek oraz realizacje działań promujących czytelnictwo.
Pasowanie na czytelnika
Obecne klasy pierwsze rozpoczęły swoją przygodę z biblioteką w ubiegłym roku szkolnym w czasie realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Teraz już oficjalnie otrzymały „Czytelnicze Wyprawki” ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W skład Wyprawki wchodzi: „Wnuczka antykwariusza” – książka znanej i niezwykle cenionej pisarki Justyny Bednarek oraz „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem” - broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o korzyściach wynikających ze wspólnego rodzinnego czytania.
Podczas spotkania w bibliotece dzieci miały okazję wysłuchać treści książki „Wypożyczalnia Skrzydeł” Iwony Pietrzak-Płachty mówiącej o magii czytania i ważnej roli biblioteki i bibliotekarzy w czytelniczej podróży uczniów.
.
.
„Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
– Lektura w Pudełku w klasie 3 B.
Czy można zmieścić lekturę w pudełku? Uczniowie klasy 3 B pokazali, że można. Omawiając lekturę “Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, poznaliśmy serdecznego i życzliwego doktora, który kochał zwierzęta. Podczas czytania książki uczniowie wykonywali pudełka, w których umieszczali przedmioty związane z treścią lektury. W naszych pudełkach znalazł się oczywiście portret głównego bohatera i ukochane zwierzaki małpka Czi-Czi, kaczka Dab-Dab, sowa Tu-Tu, krokodyl, papuga Polonezja i pies Jip. Nie zabrakło też akcesoriów lekarskich. Na podstawie mapy świata poznaliśmy też trasę podróży Dolittle do Afryki.
NOWOŚCI W BIBLIOTECE
.
KONKURS RECYTATORSKI
"Arctic Adventure"
Klasa 3c zapoznała się z współczesną książką autorstwa Julity Grodek - "Mania , dziewczyna inna niż wszystkie". Uczniowie zapoznali się z treścią lektury, tym samym poznali wybitną postać, jaką jest Maria Skłodowska - Curie. Dzieci samodzielnie przeczytały książkę, zapoznały się z biografią polskiej noblistki, wysłuchały fragmentów audiobooka, uzupełniły karty lekturnika, w grupach wykonały podsumowujące plakaty - zachęcające do przeczytania tej wartościowej publikacji. Książka ukazuje życie małej Mani, później dorosłej Marii, która rusza na podbój naukowego świata XIX wiecznej Europy. Dzieci zapoznały się ze specyfiką życia panującego ówcześnie w Europie. Poznały trudne pojęcia - radioaktywność, pierwiastki, promieniowanie, które w przystępny sposób opisuje Julita Grodek. "Mania, dziewczyna inna niż wszystkie" to ciekawa lektura, którą polecają trzecioklasiści.
Spotkanie z twórczością Jana Brzechwy
W grudniu uczniowie klasy 3b wyruszyli na spotkanie z wierszami Jana Brzechwy. Przypomnieliśmy wiersze i piosenki do słów Jana Brzechwy. W ramach spotkania z książką Jana Brzechwy uczniowie klasy 3b mogli poznać mniej znane teksty, które autor pisał dla dzieci. Przygotowali ilustracje do ulubionych wierszy, wykonali ćwiczenia interaktywne. Dzieci miały okazję do określania nastroju utworów, odkrywania humoru, żartu i wartości moralno-społecznych w poezji dla dzieci.
Konkurs plastyczny "Kto to chodzi"
I miejsce – Anna Dec klasa 2 b - „ Dlaczego lisy są rude?” Mariola Jarocka
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.
NOWOŚCI W BIBLIOTECE