SPOTKANIE W KLUBIE SENIORA
W roku szkolnym 2022/2023 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa odbywało się czytanie bajek. Seniorzy z Klubu Seniora W Jastkowie czytali grupie 5-6 latków bajki m.in: Kwiat paproci, Alibaba i czterdziestu rozbójników oraz Jaś i ziarenka fasoli. Seniorzy przyjęli odwiedziny dzieci z dużym entuzjazmem, zaś dzieci żywo reagowały na słyszane treści bajeczek i świetnie się bawiły. Celem spotkania było pokazanie, że czytanie i obcowanie z książką nie musi być monotonne i może przybierać ciekawe i inspirujące formy . Wspólne czytanie, nie tylko łączy pokolenia, ale też pogłębia więzi między dziećmi i dziadkami.
POCZYTAJKI W OP B
Oddział przedszkolny B brał udział w regularnych spotkaniach czytelniczych w bibliotece, podczas których poznawał przygody żółwia Franklina. Towarzyszyliśmy mu wiosną podczas sadzenia drzewka, odwiedzin u wydry, asystowaliśmy przy wyborze świątecznego prezentu dla potrzebujących. Widzieliśmy jak trudno mu dotrzymać tajemnicy, być obowiązkowym, jak pochłonęła go gra komputerowa. Zauważyliśmy, że czasami wyręczanie przyjaciela we wszystkim nie jest dla niego dobre. Wszystkie przygody bardzo podobały się dzieciom. Poczytajkowe spotkania zakończył konkurs plastyczny na ulubioną przygodę Franklina. Dzieci otrzymały nagrody w postaci książek z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Poczytajki były też okazją do wymiany przeczytanych książeczek na nowe. Mamy nadzieję, że wizyty w bibliotece zapoczątkowały wspaniałą przygodę z książką i rozbudziły w dzieciach chęć poznawania nowych książkowych bohaterów.
WYRÓŻNIENIA
Ignacy Makolus
Julia Zdzienicka
Gabrysia Kosior
Marta Czarnecka
Konkurs na zakładkę do książki
Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych naszej szkoły wzięły udział w Konkursie na zakładkę do książki, który zorganizowany został w ramach realizowania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczestnicy konkursu wykazali się dużymi umiejętnościami i kreatywnością. Najlepsze prace nagrodzono nagrodami książkowymi.
Konkurs plastyczny inspirowany wierszem „Jaka moja rodzina jest” (autor nieznany)
W oddziałach przedszkolnych ogłoszony został konkurs plastyczny na portret rodziny. Inspiracją do pracy był wiersz pt. „Jaka moja rodzina jest” (autor nieznany). Dzieci stworzyły piękne i kolorowe portrety swoich rodzin. Komisja wyłoniła troje laureatów, którzy otrzymali nagrody – książki zakupione w ramach Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa.
I miejsce: Ludwik Brandt (OP „C”)
II miejsce: Oscar Szalik (OP „C”)
III miejsce: Wiktor Kuwałek (OP „A”)
Osoby wyróżnione:
Lena Warchoł (OP „A”)
Blanka Wójcik (OP „A”)
Wojciech Hostman (OP „A”)
Tomasz Mańkowski (OP „A”)
Karol Wróbel (OP „A”)
Aleksandra Tarka (OP „C”)
Wszystkim laureatom konkursu składamy serdeczne gratulacje.
Nagrody przyznane za udział w konkursie plastycznym na portret rodziny inspirowany wierszem „Jaka moja rodzina jest” (autor nieznany) w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa:
I miejsce: Ludwik Brandt (OP „C”) – „Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!” J. Bednarek
II miejsce: Oscar Szalik (OP „C”) – „Stadiony świata” D. Lasociński
III miejsce: Wiktor Kuwałek (OP „A”) – „Po prostu tata” R. PiątkowskaKonkurs recytatorski
Dzieci z oddziałów przedszkolnych witały wiosnę prezentując wiersze o tej niezwykle pięknej porze roku na konkursie recytatorskim zorganizowanym przez Panie z grupy przedszkolnej "B".
Konkurs plastyczny na projekt okładki do książki "Nowe przygody Muminków".
Dzieci z oddziałów przedszkolnych miały możliwość zaprezentowania zarówno swoich uzdolnień plastycznych jak i wyobraźni, w ramach konkursu plastycznego na projekt okładki do książki Nowe przygody Muminków.
Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu okładki dowolną techniką. Praca miała zawierać oprawę do tytułu książki i wprowadzającą w jej treść, starając się nie naśladować istniejącej publikacji.
Każde z dzieci starało się, aby jego okładka wyróżniała się na tle pozostałych, przyciągała wzrok i zachęcała do wyciągnięcia po nią ręki.
Nagrody zdobyli:
I miejsce - Samuel Kuna, oddział przedszkolny B, nagroda książkowa, autor Majcher Jarek Skarby UNESCO
II miejsce - Jan Ostrowski, oddział przedszkolny B, nagroda książkowa, autor Stanisław Piecka Kosmos
III miejsce - Izaballa Matys, oddział przedszkolny A, nagroda książkowa, autor: Mariola Jarocka Elementarz młodego Polaka
Wyróżnione prace:
Wiktor Kuwałek, oddział przedszkolny A, nagroda książkowa autor: Anna Podgórska Jaś i Małgosia
Natalia Chomicka, oddział przedszkolny C, nagroda książkowaautor: Anna Podgórska Śpiąca królewna
Oskar Szalik, oddział przedszkolny C, nagroda książkowa autor: Anna Podgórska Jaś i Małgosia
Gabriela Kosior, oddział przedszkolny B, nagroda książkowa autor: Anna Podgórska Calineczka
Gratulacje!!!
Konkurs plastyczny "Kotek"
I miejsce: Oscar Szalik – „Kosmos” Stanisław Piecka
II miejsce: Aleksandra Tarka – „Nazywam się Jeżynka” Piotr Rowicki
III miejsce: Ludwik Brandt - „Kosmos” Stanisław Piecka
wyróżnienie: Natalia Chomicka – „Kot dostępu” Marcin Kozioł
Przedszkolny konkurs plastyczny „Najpiękniejsza ozdoba choinkowa” inspirowany wierszem Agnieszki Nożyńskiej- Demianiuk
„Przepiękna Królewna”
W okresie przedświątecznym dzieci z oddziałów przedszkolnych brały udział w konkursie plastycznym „Najpiękniejsza ozdoba choinkowa” inspirowanym wierszem A. Nożyńskiej -Demianiuk „Przepiękna Królewna”
Prace były wykonywane dowolną techniką,ważne było tylko zawarcie inspiracji z wiersza „Przepiękna Królewna” i to się przedszkolakom świetnie udało. Wszystkie prace były tak piękne że trudno było wyłonić zwycięzców.
Laureaci konkursu „Najpiękniejsza ozdoba choinkowa” inspirowanego wierszem A. Nożyńskiej-Demianiuk „Przepiękna Królewna”.
I Miejsce Alicja Lenart grupa 0A - nagroda książkowa, autor: Piotr Rowicki tytuł: „Nazywam się Jeżynka”
II Miejsce Antoni Bocian grupa 0A - nagroda książkowa, autor: Mariola Jarocka tytuł: „Elementarz młodego Polaka”
III Miejsce Dominika Kazula grupa 0B - nagroda książkowa, autor: Piotr Rowicki tytuł: „Nazywam się Jeżynka”
WYRÓŻNIENIA:
Łukasz Bińko grupa 0B - nagroda książkowa, autor:Anna Podgórska tytuł: „Lampa Aladyna”
Amelia Janiak grupa 0B - nagroda książkowa, autor:Anna Podgórska tytuł: „Śpiąca Królewna”
Wojciech Szalast grupa 0A - nagroda książkowa, autor: Marcin Kozioł tytuł: „Kod dostępu”
Wojciech Zakrzewski grupa 0B - nagroda książkowa, autor: Anna Podgórska tytuł: „ Jaś i Małgosia”
Blanka Wójcik grupa 0A - nagroda książkowa, autor: Anna Podgórska tytuł: „Calineczka”
Pozostałe dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy podziękowania.
Na szczęście wiemy już, że każdy z nas popełnia ekologiczne błędy. Profesor Sumienie sprawi, że dokona się w nas EKOprzemiana!
"Przedszkolaki polecają" czyli prezentacja ulubionych książek dzieci z oddziału przedszkolnego "C"
Za nami tydzień spędzony w krainie baśni... Dzieci z oddziału przedszkolnego "C" przypomniały sobie ulubione baśnie, a niektórym z nich zmieniły nawet zakończenie. To była świetna zabawa, pełna oryginalnych pomysłów. Następnie dzieci stworzyły własną bajkę, którą zilustrowały. Poznały zasady korzystania z książek oraz zaprojektowały swoje unikatowe zakładki. Ostatniego dnia naszej podróży, dzieci przyniosły swoje ulubione książki, które zaprezentowały rówieśnikom na wystawce w szkolnym korytarzu.
Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską
21 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie z Renatą Piątkowską -autorką książek dla dzieci i młodzieży.
Pani Renata Piątkowska to wielokrotnie nagradzana autorka ponad 50 tytułów.Jej książka Wieloryb otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Na wszystko jest sposób i Hebanowe serce zostały nagrodzone w konkursie im. Astrid Lindgren, a Wszystkie moje mamy zdobyła I nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka. Pięć jej książek trafiło na Złotą Listę Fundacji ABC XXI “Cała Polska Czyta Dzieciom”. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, dołączyła też do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu, odznaczenia tym cenniejszego, że przyznawanego przez dzieci. Przed spotkaniem dzieci z oddziałów przedszkolnych miały okazję obejrzeć w bibliotece książki autorki. Dzięki wychowawcom zapoznały się też z fragmentami wybranych tytułów. Na spotkaniu mali czytelnicy wysłuchali opowieści o „Paluszkach czyli o dziesięciu takich, co się nigdy nie nudzą” . Dowiedzieli się też jaką drogę. musi pokonać książka, aby trafić w ręce czytelnika. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania i brały udział we wspólnej zabawie towarzyszącej prezentacji książki. Opowieściom o książce i kulisach jej powstawania towarzyszyło czytanie fragmentów utworu przez lektora Panią Malwinę Kożurno, która w fantastyczny sposób wcielała się w postacie bohaterów. Po spotkaniu mali czytelnicy mogli zakupić wybrane przez siebie tytuły oraz otrzymać dedykację i autograf. Całość zakończyło wspólne zdjęcie z autorką książek. Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie ważnym elementem czytelniczej przygody naszych najmłodszych uczniów.
Dzień postaci z bajek
8 listopada 2022 roku dzieci z grup 0b i 0c z Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie uczestniczyły w spotkaniu z okazji Dnia postaci z bajek zorganizowanym przez pracowników Biblioteki Publicznej w Jastkowie. Podczas wizyty dzieci zapoznały się z pracą biblioteki i jej rolą. Przedszkolaki poznały zasady korzystania z biblioteki, słuchały fragmentu książki czytanej przez bibliotekarkę, oglądały prezentację książek z księgozbioru biblioteki, uczestniczyły w rozmowie na temat znanych postaci z bajek. Dzieci rozbudzały swoją ciekawość światem baśni i literatury dziecięcej, wyrabiały pozytywny stosunek do książek i biblioteki.
Konkurs fotograficzny “Z książką mi do twarzy”
W czerwcu oddziały przedszkolne wzięły udział w konkursie fotograficznym “Z książką mi do twarzy”. Cel konkursu to popularyzowanie czytania książek wśród najmłodszych. Zadaniem uczestników było nadesłanie zdjęcia przedstawiającego, gdzie i w jakich sytuacjach można czytać. Poniżej przedstawiamy najciekawsze propozycje :)
Przerwa na czytanie
W tym roku nasza szkoła po raz drugi biła rekord w czytaniu na przerwie. Była to już III Międzynarodowa edycja VII Ogólnopolskiej akcji „ Przerwa na czytanie”. Celem akcji jest pokazanie uczniom, że czytanie jest fajne, może sprawiać radość i przyjemność. I tak było. Czytaliśmy wszyscy: uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi. W sumie było nas 390 osób. Dzięki pięknej pogodzie „Przerwa na czytanie” wyszła też na dwór. Wśród jesiennej scenerii czytali nasi najmłodsi – oddziały przedszkolne. Wybór książek był bardzo różnorodny, niektóre tytuły udało się nawet podejrzeć. Dla wszystkich było to wielkie czytelnicze święto. Mamy nadzieję, że wspólna przerwa na czytanie będzie początkiem wspaniałej czytelniczej przygody naszych najmłodszych uczniów.
Renata Łączna Lender
Najmłodsi w bibliotece
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
W tym roku po raz pierwszy oddziały przedszkolne zostały zaproszone do biblioteki szkolnej. Zapoznały się pracą bibliotekarza, obejrzały książeczki, dowiedziały się jak o nie dbać i wysłuchały próśb książki. Następnie każdy uczeń wybrał egzemplarz dla siebie. W ten sposób do dzieci trafiły książeczki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jak przystało na prawdziwych czytelników każdy dostał zakładkę oraz odznakę - naklejkę Przyjaciela Książek. Dzieci otrzymały też czytelnicze tabele, w których rodzic potwierdza podpisem czytanie dziecku przez 20 minut dziennie. Codziennie.
Mamy nadzieję, że to początek wspaniałej przygody z czytaniem.
Zapraszamy Przyjaciół Książek do nas jak najczęściej.
Renata Łączna-Lender
Nowości w bibliotece
Już są - nowe książki w bibliotece, zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dla oddziałów przedszkolnych. Jeszcze cieplutkie, kolorowe zachęcające do czytania i słuchania. Mamy książeczki do samodzielnego czytania : seria Czytam sobie, Czytamy bez mamy oraz Już czytam. Są znane tytuły w nowej graficznej odsłonie, jak seria o Muminkach. Wśród nowości także wszystkie ulubione historie o skarpetkach, książki z serii 8+2 najpopularniejszej norweskiej autorki książek dla dzieci oraz wiele innych. Spójrzcie sami. Biblioteka już czeka na najmłodszy6ch czytelników
Renata Łączna Lender
29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Ustanowiony został w 2001 roku w dniu urodzin Janiny Porazińskiej autorki książek dla dzieci, która została jednocześnie jego patronką. W naszej szkole po raz kolejny dołączyliśmy do ogólnopolskiego świętowania. W oddziałach przedszkolnych i świetlicy czytaliśmy opowiadanieBrunona Ferrero „Wilkołak i pięć słówek”. W klasach 1-3 „Detektywa Pozytywkę,” podręcznikowe opowieści oraz „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”
Renata Łączna Lender
Spotkanie z Panem Poetą w Bibliotece Publicznej
We wtorek 31.05. oddziały przedszkolne udały się do Biblioteki Gminnej w Jastkowie na spotkanie autorskie z Panem Poetą. Dzieci miały okazję wysłuchać wybranych utworów autora, wziąć udział w wielu zabawach nawiązujących do treści przedstawionych wierszy, przebrać się w fantastyczne kostiumy, a także nabyć książki z dedykacją od samego twórcy. Sami zobaczcie jak wspaniale przedszkolaki bawiły się tego dnia! :)
Katarzyna Marcowska
W krainie wierszy Jana Brzechwy - konkurs recytatorski
Każde dziecko doskonale wie, że na wyspach Bergamutach podobno jest kot w butach, a nad rzeczką opodal krzaczka mieszkała kaczka dziwaczka. Te i wiele innych pięknych wierszy mogliśmy wysłuchać podczas konkursu recytatorskiego "W krainie wierszy Jana Brzechwy" organizowanego dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Chętne dzieci przygotowały wybrany wiersz tego autora i zaprezentowały go na scenie. Jury stanęło przed niełatwym zadaniem i spośród 26 uczestników konkursu wyłoniło laureatów, którzy otrzymali wspaniałe nagrody.
DWUJĘZYCZNYY PRZEDSZKOLAK - PODSUMOWANIE PROGRAMU
Dnia 20 czerwca w oddziale przedszkolnym A odbyło się podsumowanie programu „ Dwujęzyczny przedszkolak”. Ogólnopolski Program „Dwujęzyczny Przedszkolak” był realizowany od września w trakcie codziennej zabawy i zajęć. Celem było zapewnienie dzieciom przyjaznych sposobów zdobywania nowych umiejętności językowych. Dzieci poznawały w języku angielskim pory roku, dni tygodnia, uczyły się ważniejszych wydarzeń oraz nazw codziennych czynności. Przedszkolaki wykonały mnóstwo aktywności, od codziennej gimnastyki po spontaniczne zabawy ruchowe. Podsumowaniem było śpiewanie ulubionych piosenek, rozdanie certyfikatów oraz medali za udział.
Czytanie ma Moc
Dzieci słusznie uważane są za największych filozofów świata. Zadają pytania, które wielkim myślicielom spędzają sen z powiek. Potrafią widzieć więcej, czuć lepiej i być bardziej. Poznają świat poprzez pytania i wątpliwości.
Poszukiwanie odpowiedzi to podróż do świata wyobraźni. Podróż najważniejsza w życiu – bo to wyobraźnia rozwija samodzielne, twórcze myślenie.
Oddziały przedszkolne miały okazję rozwijać wyobraźnię korzystając z książki Hanny Łupińskiej” Jestem-filozoficzne pytania, które zadają sobie dzieci” Dowiedziały się skąd słoń wie, że jest słoniem, do kogo należy cień, jakby to było gdyby pozamieniać zmysły, co dzieje się gdy zamkniemy oczy i kiedy rzeczy nie są na swoim miejscu. Dzieci z zapałem wykonały wszystkie przygotowane dla nich zadania, obejrzały film od autorki książki i słuchały piosenki.
W roku szkolnym 2021-2022 klasy drugie uczestniczyły w programie Czytanie ma moc.
Skarpetkowe spotkania w oddziałach przedszkolnych
Przygody skarpetek tak się spodobały dzieciom z oddziałów przedszkolnych, że w II okresie kontynuowaliśmy nasze spotkania z tytułem Nowe przygody skarpetek. Każda grupa poznała ich 13. Wszystkie były niezwykłe, chociaż każda inna. Jedne prawe, inne lewe, wzorzyste i gładkie, szalone i spokojne. Wszystkie zmieniały świat na lepszy. Czerwona poleciała w kosmos, niebieska była muzą słynnej pisarki, różowa pocieszała psa, a żółta została znakomitym serowarem. Granatowa skarpetka pomogła dogadać się Panu Markowi z robotem, odważna bordowa uratowała chomika z pożaru. Dzięki skarpetce w palmy górnik Henryk zrealizował swoje dziecięce marzenia, czarna z anilany została superbohaterem, biała-duchem ,a zielona …uwaga… Zielonym Kapturkiem. Sportowa skarpetka uciekła przed nudą, a czerwona frotte została pomocnikiem Świętego Mikołaja.
Wszystkie były niezwykłe i pozostaną na długo w naszej pamięci. Czytelnicze spotkania zakończył skarpetkowy projekt - każde dziecko zaprojektowało swoją własną skarpetkę. Wszystkie trafiły na wystawę podsumowującą naszą czytelniczą przygodę ze skarpetkami. Dziękujemy wszystkim dzieciom za inspirujące spotkania i życzymy wspaniałych wakacyjnych przygód, tak fascynujących jak przygody naszych książkowych bohaterek.
Renata Łączna Lender
Miło nam poinformować, że Oddziały Przedszkolne przy Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie otrzymały dotację w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025". Wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na zakup książek oraz realizacje działań promujących czytelnictwo.