4 marca obchodziliśmy Dzień Gramatyki.
Gramatyka. Dla jednych zmora, dla innych coś naturalnego. Polacy mają szczególnie utrudnione zadanie, ponieważ w naszym języku aż roi się od różnych „pułapek”. Święto Gramatyki obchodzimy 4 marca.
Gramatyka to nauka zajmująca się budową i funkcjonowaniem języka. Zaliczamy do niej m.in. fonetykę, morfologię, składnię i leksykologię.
Gramatyka dla większości ludzi to zło konieczne, od którego ucieka się jak od ognia. Bo kto by spamiętał te wszystkie koniugacje, deklinacje, imiesłowy. Jednak kiedy jako dzieci uczymy się mówić, wiele reguł gramatycznych nabywamy w sposób automatyczny. Dzięki temu potem, w codziennych rozmowach, nie zastanawiamy się, jak odmieniać rzeczowniki czy czasowniki. Miewamy czasem problemy z jakimiś językowymi wyjątkami czy trudnymi przypadkami, ale wyeliminowaniu takich sytuacji sprzyja właśnie nauka gramatyki w szkole.
Gramatyka jest trudna, zwłaszcza gramatyka języka polskiego, to prawda, ale często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie korzyści płyną z tej nauki.
Znajomość zasad gramatycznych umożliwia nam poprawne wyrażanie się zarówno w mowie, jak i w piśmie. Jeśli wyrażamy się poprawnie, nasi słuchacze lub czytelnicy właściwie rozumieją to, co chcemy im powiedzieć. Zmniejsza się wówczas ryzyko, że ktoś zrozumie nas źle, niezgodnie z naszymi intencjami. A wszak o to chodzi w każdej komunikacji - żeby była skuteczna, czyli żeby inni rozumieli nas tak, jak tego chcemy i oczekujemy oraz żebyśmy my właściwie rozumieli innych.
Po drugie ktoś, kto mówi, czy pisze niezgodnie z zasadami gramatyki, często bywa wyśmiewany przez osoby lepiej posługujące się językiem. Bo wstydem jest, gdy ktoś poprawi u nas „poszłem” na „poszedłem” czy „autów” na „aut”. Lepiej więc mówić poprawnie i nie być obiektem kpin kolegów i koleżanek.
Po trzecie, gdy przyjdzie nam załatwić jakąś oficjalną sprawę na przykład u zwierzchnika czy w urzędzie, to z pewnością będziemy lepiej potraktowani, jeśli będziemy mówić poprawnie i zgodnie z zasadami gramatyki. To oczywiste i nie powinno nikogo dziwić.
Jeżeli w szkole zaniedbamy naukę gramatyki, to z pewnością będziemy mieć problemy również w dorosłym życiu. Bo nawet teraz, w dobie pisanych skrótami SMS-ów i e-maili gramatyka jest potrzebna. Jeżeli w krótkim SMS-ie użyjemy nieprawidłowej gramatycznie formy, to odbiorca może nas nie zrozumieć i błędnie odczytać nasze zamiary.
Mamy nadzieję, że udało się nam przekonać wszystkich do tego, że gramatyka jest ważną nauką i daje dużo korzyści. Sądzimy, że warto się do niej przyłożyć, aby potem nie przynosić sobie samemu wstydu, a przede wszystkim, aby być dobrze rozumianym przez innych.
Język polski najtrudniejszym językiem świata?
Jako Polacy powinniśmy być dumni z opanowania zasad naszej gramatyki. Wiele krajów uważa nasz język za jeden z najtrudniejszych, zaraz obok chińskiego. Nic dziwnego – już nasz alfabet może być dla niektórych problematyczny. Ą, ę, ć, ń, nauka, kiedy używać ż-rz, ch- h, o- ó. Język polski ma siedem przypadków, do których dochodzi pięć rodzajów gramatycznych. Inaczej niż by się mogło wydawać, w polszczyźnie znajdziemy nie tylko rodzaj meski, żeński i nijaki, ale też tak zwany męskoosobowy i niemęskoosobowy, które pojawiają się przy liczbie mnigiej. Nie zapominajmy też o zaimkach i przyimkach – obcokrajowcy, którzy chcą nauczyć się języka polskiego, są bardzo odważni.
Samo Święto gramatyki wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Zostało ustanowione w 2008 roku przez Marthę Brockenbrough, założycielkę Towarzystwa na rzecz dobrej gramatyki.
Czy na pewno mówisz poprawnie?
Tego dnia warto się zastanowić nad naszą gramatyką, gramatyką języka polskiego. Czy na pewno używamy dobrych odmian? Czy dobrze używamy zaimków, przyimków; poprawnie odmieniamy przez czasy? Tego dnia warto się zastanowić, czy mówimy poprawnie.