Po dwuletniej przerwie powróciliśmy do tradycji organizowania w naszej szkole zagranicznych wycieczek w ramach zielonej szkoły. W tym roku pojechaliśmy do Francji i muszę przyznać, że naprawdę mi się podobało. Chciałbym pokrótce przedstawić co widzieliśmy i co było dla mnie najciekawsze.
Pierwszego dnia, po długiej podróży spędzonej w autokarze, nareszcie mogliśmy na dłużej rozprostować nogi podczas kilkugodzinnego pobytu w Reims. Zdobyliśmy m.in. informacje o dawnym Państwie Franków oraz o przepięknej katedrze Notre Dame, która co ciekawe znajduje się również w tym mieście, a była miejscem koronowania królów francuskich.
Drugiego dnia przyszedł czas na nasze pierwsze odwiedziny Paryża. Podczas gdy każdy zachwycał się drapaczami chmur i innymi budowlami widzianymi zza okna autokaru, ten zatrzymał się i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Na sam początek poszliśmy do Sainte-Chapelle, czyli Świętej Kaplicy, gdzie przechowywane były relikwie korony cierniowej Jezusa. Później odwiedziliśmy słynną paryską Katedrę Notre Dame. Jest ona wybudowana w stylu gotyckim. Pomimo iż w 2019 roku dach katedry został prawie całkiem zniszczony przez pożar, dalej zachwyca pięknem, a prace nad odbudową trwają do dziś. Następnie mogliśmy zobaczyć Panteon, w którym spoczywa m.in. Maria Skłodowska-Curie, Emil Zola czy Viktor Hugo. Pod koniec dnia poszliśmy pod Łuk Triumfalny. Jest on budowlą niezwykłą, poświęconą poległym podczas różnych wojen Francuzom, a powstała z inicjatywy Napoleona Bonaparte.
Przyszedł czas na dzień trzeci. Na początek udaliśmy się do Luwru, czyli największego muzeum na świecie. Znajduje się tam mnóstwo rzeźb i obrazów. Największe wrażenie wywarła na mnie Mona Lisa, najsłynniejszy obraz świata. Potem zaliczyliśmy rejs po Sekwanie. Muszę przyznać że był on bardzo przyjemny i z chęcią ponownie podziwiałem odwiedzone już przez nas najważniejsze zabytki Paryża. W międzyczasie zobaczyliśmy również Place de la Concorde.
Dzień czwarty rozpoczęliśmy odwiedzeniem cmentarza Pere-Lachaise, na którym spoczywa m.in. Jim Morrison i ciało Fryderyka Chopina (którego serce znajduje się w Warszawie) oraz wzgórza Montmarte z wielką i piękną bazyliką Sacre-Coeur na szczycie. Później wjechaliśmy na najsłynniejszy zabytek Paryża - Wieżę Eiffla. Każdy był tym bardzo podekscytowany, a moment kiedy wyszedłem z windy i zobaczyłem całą panoramę tego miasta zapamiętam najbardziej. Ten widok był niesamowity. Z początku nogi się pode mną ugięły, ale potem przekonałem się o jej wielkości i byłem po prostu zachwycony. Sama wieża jednak nawet na dole robi wielkie wrażenie. Po dawce emocji w drodze do hotelu zobaczyliśmy również najnowocześniejszą dzielnicę Paryża o nazwie La Defense.
Przyszedł czas na ostatni dzień we Francji, który spędziliśmy na zabawie w Disneylandzie, gdzie również nie brakowało adrenaliny podczas jazdy przeróżnymi rollercoasterami i korzystaniu z innych atrakcji. Czas nam leciał nieubłaganie aż usłyszeliśmy, że idziemy do autokaru. Po dobie podróży, bardzo zmęczeni wróciliśmy do swoich domów.
Po podjęciu trudnej decyzji stwierdziłem, że chyba najbardziej podobało mi się na wieży Eiffla. Teraz będę miał co wspominać do końca swojego życia.
PS: Wiem, że miało być krótko ale nie jest tak łatwo napisać pięć zdań po tylu wrażeniach tak fantastycznie spędzonego czasu;)
Szymon Szczepanik (uczeń klasy piątej)
Po okresie pandemii znów możemy cieszyć się wyjazdami na Zieloną Szkołę. W tym roku odwiedziliśmy Paryż. Podróż była długa. Podczas drogi odwiedziliśmy piękne miasto Reims. Mogliśmy zwiedzić piękną katedrę Notre-Dame od środka. W stolicy kraju czekały nas inne, równie ciekawe atrakcje. Uzyskaliśmy możliwość zobaczenia znanych zabytków francuskich na własne oczy, takich jak Wieża Eiffle'a, Luwr czy Panteon. Jedną z największych i niezapomnianych atrakcji był dla mnie park rozrywki Disneyland. Jako uczeń klasy 8 mogę przyznać, że podczas wycieczki doznałem wielu niezapomnianych wrażeń. W imieniu koleżanek i kolegów biorących udział w tej wycieczce, chciałbym podziękować nauczycielom oraz uczniom za stworzenie wspaniałej atmosfery. Do tego wyjazdu będę wracał bardzo chętnie z uśmiechem na twarzy.
Filip Szczepanik (uczeń klasy ósmej)
Jako uczennica klasy 8, a jednocześnie uczestniczka wycieczki bardzo dobrze będę wspomniała ten wyjazd. Nie tylko ze względu na samo zwiedzanie takich miejsc jak Luwr czy Katedry Notre Dame w Reims , ale również przez to że panowała tam super atmosfera. Każdy uczeń mógł pożartować z opiekunami co w moim odczuciu było bardzo na plus dla formy całego wyjazdu. Na tej wyciecze również wiele dowiedzieliśmy się o historii Paryża i o postaciach ważnych dla Polski takich jak Maria Curie Skłodowska oraz Fryderyk Chopin (dzięki dobrze zorganizowanej wycieczce udało nam się zwiedzić groby obojga tych postaci co dla wielu było bardzo emocjonalne). Podsumowując myślę, że ta wycieczka będzie niezapomniana dla uczniów jak i dla naszych najlepszych nauczycieli!.
Zuzanna Sadurska (uczennica klasy ósmej)